Simon in Singapore

Hey USBO’ers,

Van augustus tot december 2024 ging ik op uitwisseling naar de National University of Singapore (NUS). Singapore is het land van moderne architectuur, culturele diversiteit en tropische natuur. Een plek waar het op een zomerse dag steevast 31 graden is, maar in de donkere dagen van de winter de temperatuur gelukkig afkoelt tot 30 graden. Singapore is absoluut een aanrader, maar er zijn een aantal dingen die handig zijn om van tevoren te weten. Want hoe verloopt het aanmeldingsproces? Hoe heb ik mij voorbereid? Wat zijn de verwachte kosten en hoe moeilijk is de studie? En hoe zit het met huisvesting en het sociale leven?

Om te beginnen bij de aanmeldingsprocedure. Om heel eerlijk te zijn was het aanmeldingsproces behoorlijk ingewikkeld. Dit komt doordat (1) NUS een universiteitsbrede bestemming is, (2) Singapore buiten de Europese Unie ligt, (3) Singapore een redelijk streng en bureaucratisch land is en (4) NUS een prestigieuze universiteit is die veel van haar studenten vraagt. Ook het inschrijven voor cursussen bij NUS bleek lastig: er zijn meerdere inschrijfrondes, lijsten zijn soms niet up-to-date, de informatie is niet altijd afgestemd op exchange students en er is een grote druk om uiteindelijk ergens geplaatst te worden. Mijn advies: begin echt op tijd, houd rekening met tijdsverschillen en openingstijden, durf te vragen en blijf flexibel in je gewenste cursussen. Houd altijd in je achterhoofd dat het inschrijven niet altijd leuk is, maar dat de ervaring van je exchange uiteindelijk absoluut waard is.

De pret begint eigenlijk al vóór je vertrek, tijdens de voorbereiding. Leer wat basiszinnen in het Singlish of Maleis via Duolingo, bekijk YouTube-video’s van andere exchange students en luister naar de lokale Top 50 op Spotify. Zo kreeg ik alvast een gevoel voor de cultuur en sfeer van Singapore. Daarnaast is het verstandig om de wet- en regelgeving van Singapore eens door te nemen, want sommige regels kunnen flink verschillen. De doodstraf is een ding, het bezitten van kauwgom wordt gestraft met een boete van €650,- en denk er niet aan om als uitwisselingsstudent te werken of te protesteren!

Dan de financiën, ook een belangrijk onderdeel van je uitwisselingservaring. Singapore is over het algemeen een duur land: als je off-campus woont betaal je al snel zo’n €1.500,- per maand, en een simpele Mala Hot Pot in een restaurant kost gemakkelijk €30,-. Houd ook rekening met extra kosten zoals vaccinaties en administratie. Gelukkig zijn er ook manieren om de kosten te drukken. Op de campus betaal je voor een woning rond de €450,- per maand, en in de vele Hawker Centres kun je voor maximaal €5,- een volledige maaltijd krijgen. De grootste uitgaven voor mij zaten uiteindelijk in het reizen door Azië en in de vele activiteiten die ik heb gedaan. Je kunt het zelf dus zo duur maken als je wilt. Een belangrijke tip: regel je OV-vergoeding en schrijf je in voor de NL Scholarship. Dankzij die beurs bespaarde ik maar liefst €2.500,-!

Het studeren in Singapore is behoorlijk anders dan op de USBO. Om te beginnen is een standaard studieweek daar zo’n 50 uur. Als je tijdens je exchange 30 ECTS wilt halen, moet je je dus voorbereiden op een intensieve werkweek. Verder trekt NUS door haar reputatie veel goede docenten aan, die vaak de pionier in hun vakgebied zijn. Een ander groot verschil is het beoordelingssysteem, dat werkt met de zogenaamde bell curve. Je wordt hier beoordeeld ten opzichte van het klasgemiddelde. Negen van de tien vragen goed? Dat levert alleen een hoog cijfer op als je medestudenten lager scoren. Nog een groot contrast is hoe gemotiveerd de studenten zijn. Groepsopdrachten verlopen ontzettend soepel, iedereen is goed voorbereid, doet actief mee in de les en maakt (te) uitgebreide aantekeningen. Maar schrik niet te veel, want de inhoudelijke moeilijkheid is vergelijkbaar met de bachelor B&O. Twee praktische tips: laat je verwachtingen over goede cijfers los en probeer je lessen op dezelfde dagen te plannen. Ik had daardoor de ene week lange dagen van soms 9 uur ’s ochtends tot 7 uur ’s avonds, maar was in de andere week volledig vrij. Dit was ideaal voor reizen en sociale activiteiten, wat voor mij erg belangrijk was.

Dan nu huisvesting. Zoals eerder genoemd, is op campus wonen veel goedkoper dan in de stad, maar dat is zeker niet de enige reden om het aan te raden. Het is er namelijk ook ontzettend gezellig! Ik woonde op Prince George’s Park Residence (PGPR), waar vooral internationale studenten verblijven en je geen verplichtingen hebt. Je hebt een eigen kamer, maar deelt de keuken en badkamer met ongeveer tien mensen. Alles werd goed bijgehouden en zag er netjes uit. Over koken gesproken: in Singapore gebruikt bijna niemand de keuken, omdat eten bij de Hawker Centres sneller, lekkerder, gezelliger én goedkoper is. Ik heb zelf een half jaar lang niet gekookt! Nog een voordeel van op campus wonen is dat je dicht bij de universiteit zit en vele faciliteiten hebt. Denk aan (infinity)pools, gyms, lounge- en gamerooms, 24/7 supermarkten en basketbal- en tennisvelden. Let wel op: de vraag naar campushuisvesting is veel groter dan het aanbod. Begin daarom op tijd met aanmelden, lees je goed in en zorg altijd voor een back-up plan.

Tot slot het sociale leven, waar het uiteindelijk natuurlijk om draait. Tijdens mijn exchange in Singapore ging dit echt als een sneltrein. Je ontmoet ontzettend gemakkelijk veel mensen die altijd wel iets willen ondernemen. Verken samen de natuur van Singapore, bezoek de gratis shows bij Gardens by the Bay en Spectra, ga uit in Clarke Quay, vier Singapore’s National Day, ontdek Sentosa Island met zwembaden en pretparken, en nog veel meer! Studenten vinden het ook leuk om samen op pad te gaan buiten Singapore. Zo heb ik tijdens én na het semester veel gereisd naar Hong Kong, Japan, Taiwan, Thailand, Cambodja, Vietnam en Indonesië. Naast dat de studenten zelf veel regelen, organiseert NUS ook tal van leuke activiteiten. Zo is NUS Flag Day een serieus genomen danswedstrijd tussen faculteiten en is het festival Supernova een waar spektakel. Opvallend is dat de actiefste vrienden vaak andere exchange students zijn. Studenten die een fulltime bachelor of master volgen aan NUS zijn veel minder sociaal en volledig gefocust op hun studie.

Al met al beleef je tijdens een exchange ontzettend veel en is het een onvergetelijke ervaring. Word niet te veel afgeschrikt door de studiedruk, het valt uiteindelijk wel allemaal mee. Ik zou het dan ook iedereen aanraden! Heb je vragen? Stel ze gerust, ik vind het erg leuk om je te helpen!

Simon