VACATURE student assistent ‘Inclusive Curriculum’ USBO

In september start op USBO een facultair onderwijsproject rondom het thema inclusief curriculum/inclusief onderwijs. Hieronder vind je in de bijlage een korte omschrijving van het project (in het Engels). Wij zoeken een student-assistent met affiniteit met dit thema die wil ondersteunen bij dit project.

Taakomschrijving:

  • Helpen organiseren van workshops Inclusive Curriculum voor USBO docenten
  • Meedenken met inhoudelijke invulling workshops Inclusive Curriculum
  • Input vergaren van medestudenten bij USBO over het onderwerp diversiteit en inclusive curriculum
  • Praktische projectondersteuning

Profiel:

  • Aantoonbare interesse en affiniteit heeft met de thema’s diversiteit en inclusiviteit, specifiek in het onderwijs is een pré
  • Interesse om bij te dragen aan onderwijs- en curriculumontwikkeling
  • Bachelorstudent B&O, of een masterstudent die de bachelor heeft afgerond.
  • Goed kunnen plannen en organiseren, gestructureerd kunnen werken
  • Goede schrijfvaardigheden in het Nederlands en Engels (bijvoorbeeld voor het schrijven van uitnodigingen)

Praktisch:

Je krijgt een student-assistent aanstelling voor 1 jaar (sept 2023-aug 2024), met mogelijk verlenging. Het aantal uren is in overleg, richtlijn ongeveer 4 uur per week. Salaris is volgens de CAO Nederlandse Universiteiten student assistent schaal.

Voor vragen kun je contact opnemen met: dr. Kathrine van den Bogert (C.E.vandenBogert@uu.nl). Heb je interesse? Dan vragen we om een korte motivatiebrief en CV te sturen naar C.E.vandenBogert@uu.nl, vóór vrijdag 30 juni. Neem daarin ook je naam, woonplaats, e-mailadres en telefoonnummer op. Gesprekken zullen in de week van 3 juli gepland worden.

 

BIJLAGE Projectomschrijving:

Sustaining the inclusive curriculum –implementation of the UU Curriculum Reflection Tool

In 2022-2023, the UU USO project ‘Developing an Inclusive Curriculum and Learning Environment’ launched its Curriculum Reflection Tool (CRT). This inter-faculty USO project (2020-2023) is part of the UU’s wider initiative relating to Equality, Diversity and Inclusion (EDI). This initiative is motivated in part due to global movements around gender inequality, LGBTIQ inclusion and anti-racism including Black Lives Matter and reconciliation for slavery. While these are global movements, they have also resonated with staff and students at UU.

 

 

The CRT was developed as a starting point for teachers and students to discuss inclusion and diversity in their classes. The Tool does this by posing questions to trigger reflection on the learning objectives, assigned reading material, the classroom activities, the role of the teacher, and the methods of assessment. It asks questions such as: “What authors and perspectives are included in the reading material and what is marginalized?” “Who is/isn’t represented in the classroom activities and visually on the PPT?” “Whose participation is facilitated (or not) in the activities and assessment methods?”

 

After such a reflection and discussion, teachers are to determine what elements to amend or include in their course curricula. Teachers can find tools, guides, and other resources in the Toolbox Diversity in Education (developed by Kathrine van den Bogert) and the Inclusive Teaching Toolbox (ITT) to help make their course more inclusive.

At USBO, we aim to organize a series of 4 or 5 workshops in year 1 that stimulate reflection and engagement among teachers on our educational practices and curriculum. The workshops will each focus on a specific element (e.g: learning objectives, assessment, teaching materials, teaching activities, reflection on student and teacher positionalities) and will provide the tools and support for revising (elements) of course curricula towards a more inclusive curriculum at USBO.

 

Furthermore, the project will explore in year 2 how these tools can be integrated into the department’s educational practices in a sustainable way that fits with the departments educational structure and culture.